yardım merkezi

Belgeler

Şablon nedir? Belge nedir?

Şablonlar, son belgeleri kolayca oluşturmak için daha sonra doldurulmak üzere hazırlanan formlardır. Inspakt Kütüphanesinde birçok mevcut şablon bulabilir ve onu seçip kullanabilirsiniz, ya da özel ihtiyaçlarınıza dayalı yeni bir şablon oluşturmak için sürükle ve bırak düzenleyicisini kullanabilirsiniz.

Belgeler, doldurulmuş şablonların nihai ürünleridir. Şablonları doldurduktan ve sonlandırdıktan sonra belgelerinizi indirebilirsiniz.

Yeni bir şablon nasıl oluşturabilirim?

Yeni bir şablon oluşturmak için Ana Sayfa üzerindeki "Yeni" butonuna tıklayın. Daha sonra şablona bir isim vermeniz, açıklama eklemeniz, şablonun tipini seçmeniz ve takım görünürlüğünü ayarlamanız gerekecektir. Bundan sonra, sürükle ve bırak şablon oluşturucusuna yönlendirileceksiniz. Boş sayfalarınızda kendi şablonunuzu özelleştirmek için sağ taraftaki bileşenleri seçip sürükleyebilirsiniz. Bilgi alanlarını düzenlerken PDF Tasarım sayfasında şablonun önizlemesini görebilirsiniz. Ayrıca bileşen ayarlarını da özelleştirebilirsiniz.

Inspakt ücretsiz mi?

Evet, Inspakt'a kaydolmak tamamen ücretsizdir. Hesabınızı oluşturduktan sonra, hesabınızda bulunan ücretsiz kredileri kullanarak şablonlar oluşturabilir ve belgeler hazırlayabilirsiniz. Inspakt'ın arayüzü kullanıcı dostudur. Kodlama bilgisi olmadan, editörün sürükle ve bırak bileşenleriyle tüm işleri yönetebilirsiniz.

Inspakt web sayfasında yeni bir şablon oluşturabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Yeni bir şablon oluşturmanın tek yolu, Inspakt'ın web platformundaki sürükle ve bırak editörünü kullanmaktır. Maalesef, Inspakt mobil uygulamasını kullanarak yeni bir şablon oluşturamazsınız. Inspakt'a kaydolduktan sonra yeni şablonlar oluşturabilir ve işlemlerinizi basitleştirebilirsiniz.

Inspakt mobil uygulamasında yeni bir şablon oluşturabilir miyim?

Maalesef, yeni bir şablon oluşturmak için yalnızca Inspakt web platformunu kullanabilirsiniz.

Inspakt'ta oluşturduğum şablonları müşterilerime nasıl gönderebilirim?

Müşterilerinizle iş süreci hakkında bir belge oluşturmak istediğinizde, şablon göndermeniz gerekir. Bunu kolayca yapmak için, Ana sayfadaki "Belge Gönder" düğmesini kullanabilirsiniz. Açılan ekranda gönderilecek şablonu seçip ve şablonu dolduracak alıcıları eklemeniz gerekir.

Bir şablon, alıcının şablonu doldurmasının ardından bir belgeye dönüşür. Son belgeyi Inspakt hesabınızda bulabilir ve alıcı da belgeyi PDF formatında bir e-posta ekli olarak alacaktır.

Bir belge talebi gönderirken alıcıdan hangi bilgileri istemeliyim?

Müşterinize bir şablon oluşturduktan ve müşterinize şablonu göndermeye karar verdiğinizde, alıcı ile ilgili aşağıdaki bilgileri dahil etmelisiniz:

Ad
Soyad
Telefon numarası
E-posta adresi

Müşteriniz kimliklerini doğrulamak için bir metin mesajı alacak. Doğrulama yapıldıktan sonra, SMS'de veya aldıkları e-postada bulunan bağlantıyla ilgili belgeyi doldurabilirler.

Göndermiş olduğum bir şablonda değişiklik yapabilir miyim?

Evet, gönderdiğiniz bir şablonu değiştirebilirsiniz. Alıcı, güncellenmiş şablonu dolduracaktır fakat alıcısı tarafından doldurulmuş bir belgenin içeriğini düzenleyemezsiniz.

Belge nasıl oluşturulur?

Öncelikle, belge oluşturmak için kendi şablonunuzu veya Inspakt Kütüphanesi'nden mevcut şablonu seçmeniz gerekiyor. Bundan sonra, temel veya uzaktan belge özelliklerini kullanarak siz veya diğer kullanıcılar şablonları doldurabilirsiniz. Şablonun bilgi alanlarını doldurduktan ve gönderdikten sonra, belgeniz otomatik olarak oluşturulacaktır.

Şablonları doldurmak için Inspakt mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu şekilde, Inspakt'ın temel belge özelliğini kullanarak bir belge oluşturursunuz. Belge için bir şablon seçebilir ve ardından uygulamada doldurarak istediğiniz belgeyi oluşturabilirsiniz.

Inspakt mobil uygulamasını kullanmadan da bir belge oluşturabilirsiniz. Uzaktan belge özelliği size bir şablonu bir alıcıya gönderip, onları şablonu doldurmaya yönlendirmenize olanak tanır. Bunu yapmak için, Inspakt kullanıcı profili Ana Sayfasındaki "Belge Gönder" düğmesini kullanabilir ve ardından SMS veya e-posta yoluyla bir bağlantıyı alıcıya gönderebilirsiniz. Alıcı aldığı SMS veya e-postada bağlantıyı bulabilir ve şablonu doldurmak için yönlendirilecektir. Uzaktan belge için alıcıların Inspakt mobil uygulamasını indirmeleri gerekmez.

Lütfen şablonları doldurmak için sizin veya alıcıların bir akıllı telefon veya tablet kullanması gerektiğini unutmayın. Şablonları web sitesinde doldurmak mümkün değildir.

Web platformunda şablonu doldurarak  belge oluşturabilir miyim?

Hayır, şablonlar web platformunda doldurulamaz. Şablonları doldurmak için akıllı telefonlar veya tabletler kullanılmalıdır. Temel belge için kullanıcılar Inspakt mobil uygulamasını kullanabilirler; uzaktan belge için kullanıcılar, mobil cihazlarına SMS veya e-posta yoluyla aldıkları bağlantıyı kullanabilirler. Uzaktan belge özelliği, Inspakt'a indirme yapmadan veya kaydolmadan tek seferlik kullanıcıların şablonu doldurmalarını ve belgeyi sonlandırmalarını sağlar. Şablon doldurulduktan sonra, her bir taraf PDF formatında nihai belgeyi alacaktır.

Inspakt'ta hangi tür dökümanlar bulunur?

Inspakt'ta iki tür belge vardır: temel ve uzaktan belge. Oluşturulma şekillerinde birbirinden farklıdır. Temel belge, Inspakt mobil uygulamasında doldurulan belgelerdir, ancak uzaktan belge herhangi bir kayıt veya mobil uygulama gerektirmez. Kullanıcılar, SMS veya e-posta yoluyla bir şablonu doldurmaları ve uzaktan bir belge oluşturmaları için bir istek alırlar.

Uzaktan Belge özelliği nedir? Nasıl çalışır?

Gerekli bilgileri toplamak ve belge oluşturmak için şablonunuzu karşı tarafa göndermeniz gerekiyor. Uzaktan Belge özelliği sayesinde, şablonunuzu Inspakt'ın mobil uygulaması olmadan, web bağlantısı olarak SMS veya e-posta yoluyla karşı tarafa gönderebilir ve doldurmalarını sağlayabilirsiniz.

Belgelerde hangi bileşenleri kullanabilirim?

Inspakt, belgelerinizi hazırlamanız için çeşitli sürükle ve bırak bileşenleri sunar:
          - Metin kutusu
          - Metin alanı
          - Sayı
          - Tarih
          - Saat
          - Onay kutusu
          - Anahtar
          - Açılır menü
          - Fotoğraf
          - İnceleme Raporu
          - Radyo Grubu (Tek seçim düğmeleri)
          - Kaydırıcı
          - Konum
          - Değerlendirme
          - Çip (Çoklu seçim düğmeleri)
          - Çizim
          - Dosya 
Bu bileşenleri kullanarak farklı şablonlar oluşturabilir ve bunları düzenleyebilirsiniz.

Tek yönlü/Çift yönlü belgeler nedir?

Tek yönlü belgeler, bir seferde doldurulup tamamlanan ve ilgili sürecin tümü o anda sona eren belgelerdir. Öte yandan, çift yönlü belge, son ve ilk durumu karşılaştırmak için iki farklı zaman diliminde doldurabileceğiniz bir türdür. Araba Kiralama Teslim/İade İnceleme Formları, çift yönlü belgelere örnek verilebilir.

Oluşturduğum şablonlara ve belgelere nasıl erişebilirim?

Giriş yaptıktan sonra sol menüden "Şablonlarım" seçeneğine tıklayarak yayımlanan ve taslak halindeki tek yönlü/çift yönlü şablonlarınıza erişebilirsiniz. Aynı menüden "Belgelerim"i seçerek tamamlanan, bekleyen ve imzalanan belgelerinize erişebilirsiniz. Eğer bir organizasyona bağlı bir ekip içindeyseniz, ekibinizde oluşturulan tüm şablonlara ekip sayfanıza girdikten sonra menüden "Şablonlarım" sayfasından erişebilirsiniz. Aynı menüden "Belgelerim"e girerek ekibinizde oluşturulan tüm belgelere erişebilirsiniz.

Ekip arkadaşım tarafından oluşturulan bir şablonu kullanabilir miyim? Bu şablonu gönderebilir miyim?

Eğer Inspakt'taki bir organizasyonun üyesiyseniz, ekip arkadaşlarınız tarafından oluşturulan şablonları görebilir ve birine gönderebilirsiniz. Şablonu oluşturan sadece ekip üyesi tarafından düzenlenebilir. Şablonu yeniden tasarlamak için kopyalamak zorundasınız.

Inspakt'ta hazır şablonlar var mı?

Evet, kullanıcılar kendi şablonlarını sıfırdan oluşturabilirler. Ayrıca, perakende, konaklama, ağır ekipman, lojistik, sigorta, otomotiv ve emlak gibi çeşitli endüstriler için hazır şablonları kullanabilirler.

Başka bir yerde oluşturduğum belge dosyasını Inspakt'ta düzenleyebilir miyim?

Hayır, Inspakt dışında oluşturduğunuz PDF dosyalarını sistemimize yükleyerek, yalnızca imzalama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu belgelerin düzenlenmesine izin verilmez.

Ekip arkadaşlarımla şablon nasıl paylaşabilirim?

Eğer organizasyon e-posta adresiyle Inspakt'a giriş yaptıktan sonra bir ekibe katılırsanız, ekip arkadaşlarınız oluşturduğunuz şablonları görebilirler. Ekip sayfasında, ekip arkadaşlarınızın oluşturduğu şablonları ve belgeleri görebilirsiniz.

Ekip üyelerinden şablonları gizleyebilir miyim?

Hayır, Inspakt'ta bir ekibin bir parçasıysanız, oluşturduğunuz şablonları ekip arkadaşlarınızdan gizleyemezsiniz. Ekip arkadaşlarınız, oluşturduğunuz şablonlara erişebilir.

Uzaktan Belge özelliğiyle belgelerimi göndermek istiyorum ancak göndermek istediğim şablonu bulamıyorum.

Inspakt ile oluşturduğunuz şablonları müşterilerinize gönderebilirsiniz. Inspakt ana sayfasında "Belge Gönder" düğmesine tıklayarak, üyesi olduğunuz ekibe oluşturduğunuz şablonları gönderebilirsiniz. Eğer şablonlarınız görünmüyorsa, kullanmak istediğiniz şablonu hangi takımda oluşturduğunuza dikkat edin, takım sayfanızı kontrol edin ve işlemi tekrarlayın.

Birden fazla kişiye doldurması için belge gönderebilir miyim?

Oluşturduğunuz şablonları doldurmak için gönderebileceğiniz kişi sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Şablonu oluşturduktan sonra, kişilerin bilgilerini girerek şablonu onlara gönderebilirsiniz.

Loop Ekran nedir?

Loop Ekran, kullanıcıların bir belgeyi doldururken belirli bir sayfayı kolayca kopyalamasına ve sayfa sayısını düzenlemesine izin verir. Özellikle emlak sektöründe oda denetimleri veya benzer belgelerde sıkça kullanılır. Bir şablonu 1 odalı bir ev için tasarlanmış bir şablondan kullanarak kolayca 2 odalı bir ev için bir belge oluşturabilirsiniz.

Belgelerimin değiştirilmediğinden nasıl emin olabilirim? Güvenliği nasıl sağlıyorsunuz?

Her belgeye hangi tarih ve nerede oluşturulduğu bilgileri eklenir. Güvenlik, bu zaman damgaları ve konum belirleme özelliklerine dayanır. Bir zaman damgası, belirli bir doldurma veya imzalama sürecinin gerçekleşme zamanına ait dijital verilerdir. Öte yandan, konum belirleme özelliği, GPS tarafından etkinleştirilen ve verilerin işlendiği yeri belirleyen bir özelliktir. Bu özelliklerin yanı sıra, her belgeye damgalanan QR kodundan belgelerinizin orijinal sürümlerini de kontrol edebilirsiniz.

Inspakt'ta oluşturduğum şablonları telefonuma ya da bilgisayarıma indirebilir miyim?

Inspakt'ta oluşturduğunuz belgeleri telefonunuza ve bilgisayarınıza kolayca indirebilirsiniz. "Benim Belgelerim" sayfasına gidin, indirmek istediğiniz belgeye tıklayın ve açılacak seçeneklerden indirme düğmesini seçin.

Şablonları nasıl silebilirim?

Inspakt'ta oluşturduğunuz şablonları silmek için ana sayfanızdaki "Benim Şablonlarım" seçeneğine tıklayın. Oluşturduğunuz tüm şablonlar önünüze çıkacaktır. Şablonu seçerek, açılacak seçeneklerden silme düğmesine tıklayarak hızlıca silebilirsiniz.